Masáž a efekt ľudského dotyku

Dotýkať sa jeden druhého v bežnom spoločenskom styku je skôr neobvyklé, narozdiel od iných kultúr sa u nás  v styku s druhými obmedzíme len na podanie ruky. Pre každého človeka je miera toho, nakoľko sú mu príjemné dotyky iných ľudí príjemné, rôzna. Svoju úlohu zohráva kultúra, osobnosť, rodinná výchova a mnohé ďalšie vplyvy. Spomeniete si na situáciu, kedy vám bolo ťažko a vo vašom okolí sa našiel niekto, kto vás namiesto dobre mienených rád jednoducho bez slov objal? Ako to na vás zapôsobilo? Nepomohlo vám to v danej chvíli viac ako desať dobre mienených rád?

 

Rodinná psychologička Virginia Satirová hovorila, že potrebujeme štyri objatia denne, aby sme prežili, osem, aby sme normálne fungovali a dvanásť, aby sme rástli. Na našu dobu to už vyzerá priam ako nereálne číslo. Dotyk je v dnešnej dobe vzácny artikel, ktorý nám vo vzťahoch veľmi chýba. Hmat je pri tom pre človeka veľmi podstatný, je jedným z prvých zmyslov, ktorými novorodenci komunikujú so svojim okolím, až neskôr sa začnú naplno orientovať zrakom a sluchom. Frekvencia fyzických dotykov akéhokoľvek druhu ale medzi ľuďmi neustále ubúda.

Mnohé výskumy ukázali, že i letmý dotyk v medziľudskej komunikácii zvyšuje šance na úspech. Napríklad sa výskumami zistilo, že čašníčky, ktoré sa letmo dotkli ruky či ramena zákazníka, keď mu vracali výdavok zo zaplatenej sumy, dostali následne vyššie sprepitné oproti tým, ktoré tak neurobili. A ani nezáležalo na tom, či bol zákazník muž alebo žena. Dotyk, ktorý takto efektívne funguje v praxi je obvykle ľahký, letmý a druhá strana ho na vedomej úrovni často ani nepostrehne.

 

Masáž a efekt ľudského dotyku | Sensea.sk
Klasická masáž v centre Žiliny | Sensea.sk - masážny salón v Žiline

Mnohých ľudí sa od detstva už nikto nedotkne v takom množstve, ako by potrebovali. Komunikácia sa presúva do virtuálnej podoby, i v dlhodobom partnerskom vzťahu vzájomných dotykov postupne ubúda.  Mnohým ľuďom chýbal dotyk  či pohladenie od rodičov už v detstve a chýba im i v dospelosti.

Pre mnohých ľudí je v dospelosti dotyk od profesionála (lekára, fyzioterapeuta či maséra) niekedy jediným dotykom, ktorý sa im dostáva. S dotykom ako hlavným nástrojom pracuje i masáž. Pozrime sa teda bližšie, čo sa pri nej deje a ako nám tento dotyk môže pomôcť.

Masáž má pozitívny vplyv na zdravie masírovaného i na psychickú pohodu. Deje sa tak v dôsledku vyplavovania tzv. hormónov šťastia: dopamínu, serotonínu i oxytocínu. Pri masáži sa prekrví masírovaná koža, zvýši sa príjem kyslíku a živín do tkanív, rýchlejšie sa odplavujú odpadové látky v tele, ako sú oxid uhličitý a kyselina mliečna, pravidelná masáž má pozitívny efekt na zníženie chronickej bolesti, úzkosti, zníženie stresu, posilnenie imunitného systému, svaly sa po výkone rýchlejšie regenerujú, srdce pracuje efektívnejšie. Telo masírovaného reaguje na hmatové impulzy maséra vyplavením vyššie spomínaných pozitívne pôsobiacich hormónov a naopak znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, znižuje sa tiež tepová frekvencia človeka.

Objavte dokonalé spojenie klasickej masáže a koučingu
Rezervovať manažérsku masáž

Masáž nie je univerzálnym liekom na všetky problémy, ale ako dokázali mnohé štúdie, napomáha k zmierneniu mnohých fyzických ťažkostí, zlepšeniu spánku, zvýšeniu imunity a tiež duševnej pohody. Je preto vhodná nielen pri rôznych problémoch s pohybovým aparátom, ako je obvyklým názorom, ale tiež ako prostriedok prevencie, relaxácie a podpory zdravia i u aktuálne zdravých ľudí.

V každom väčšom i menšom meste, i u nás v Žiline sú klasická masáž, masáž lávovými kameňmi, športová masáž či rôzne ďalšie druhy masáží k dispozícii v mnohých masérskych salónoch, takže dopriať si odpočinok od stresu a posilniť imunitu prostredníctvom dotyku, je dnes úplne jednoduché, dobre dostupné a je škoda to nevyužiť. Doprajte si dotyk, ktorý lieči, darujte si pravidelnú masáž a uvidíte pozitívnu zmenu sami na sebe.

Klasická masáž v centre Žiliny | Sensea.sk -kvalitné masáže v Žiline